MŚ w Mediolanie: niuans zaważył na wyniku

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev zajęli dopiero 17 miejsce na zakończonych w Mediolanie Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie figurowym. Czternasta w ubiegłorocznych MŚ w Helsinkach oraz czternasta na Igrzyskach Olimpijskich para wiązała większe nadzieje ze swoim startem w Mediolanie, tym bardziej, że część par z czołówki m.in. Tessa Virtue/Scott Moir czy rodzeństwo Shibutani, w ogóle nie przystąpiło do rywalizacji w mistrzostwach. W tych okolicznościach w zasięgu tancerzy mogła być nawet pierwsza dziesiątka.

Taniec krótki Natalii i Maksyma oceniony został na 63,70 pkt, co stanowiło nieco niższą notę niż w Pjongczagu (66,06), ale dawało duetowi trzynastą pozycję i pewny awans do finałowej dwudziestki zawodów. Tuż po zakończeniu swojego tańca dowolnego para tancerzy nie kryła zadowolenia. W jej ocenie, wszystko poszło zgodnie z planem. Jednak  panel techniczny, po długiej i wnikliwej analizie, dopatrzył się istotnego błędu w ich występie, który w konsekwencji kosztował ich utratę ponad 12 punktów w stosunku do prognozowanej oceny. Tym samym ocena techniczna wyniosła zaledwie 42,19, co łącznie z oceną za komponenty dało im zaledwie 87,76 pkt i 19 miejsce w tańcu dowolnym, co finalnie przełożyło się na 17 pozycję w końcowej klasyfikacji.

Jak tłumaczy trenerka pary, Sylwia Nowak-Trębacka, z protokołu sędziowskiego wynika, że „Natalia z Maksymem po twizzlach wykonali podnoszenie rotacyjne – a więc Maks musiał utrzymać Natalię nad lodem ponad jeden cały obrót – a to z kolei oznacza, że zaliczono po raz drugi RoLi, podczas gdy w programie takie podnoszenie można wykonać tylko raz. Extra element kosztuje punkt odjęcia. W konsekwencji kolejne podnoszenie-oryginalnie Curve Lift zaliczono jako Choreo Lift, a Choreo Lift jako kolejny extra element z kolejnym odjęciem całego punktu. W konsekwencji moi zawodnicy stracili ponad 12 punktów, czyli tyle, ile straciliby jakby przewrócili się dwanaście razy w jednym programie.”

Co więcej, w ocenie trenerki był to paradoksalnie jeden z najlepszych w sezonie start jej podopiecznych, a jeden niuans spowodował ogromne straty punktowe i odległą 17 pozycję duetu.

Wyniki